Program Certyfikacji Systemów Zarzadzania ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001, pełni rolę przewodnika po procesie certyfikacji. Znajdą w nim Państwo informacje o tym jak przebiega ten proces, z jakich etapów się składa oraz na co auditor zwraca szczególną uwagę.
- POBIERZ: PC Program Certyfikacji Systemów Zarządzania edycja 13 wydanie 13.12.2024
- DOWNLOAD Management Systems Certification Program [ENGLISH]
Program certyfikacji systemów zarządzania
Program certyfikacji to inaczej mówiąc skrócony opis procedury certyfikacyjnej systemów zarządzania realizowanej przez Jednostkę Certyfikującą Systemy Zarządzania Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o.
Do najpopularniejszych systemów zarządzania można zaliczyć:
- System zarządzania jakością (QMS) wg PN-EN ISO 9001:2015-10
- System zarządzania środowiskowego wg PN-EN ISO 14001:2015-09
- System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP) wg PN-EN ISO 45001:2024-02
- System zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) wg PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08(ISO/IEC 27001:2022)
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. jest akredytowaną jednostką certyfikującą systemy zarządzania w następujących programach:
PN-EN ISO 9001:2015-10 „Systemy zarządzania jakością – Wymagania.
PN-EN ISO 14001:2015-09 Systemy zarządzania środowiskowego – Wymagania i wytyczne stosowania.
PN-EN ISO 45001:2024-02 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy -Wymagania i wytyczne stosowania.
PN- EN ISO/IEC 27001:2023-08 Bezpieczeństwo informacji, cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności – systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji – wymagania.
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. zo.o. dysponuje kompetentnym personelem posiadającym wiedzę i doświadczenie w branżach objętych procesem certyfikacji oraz ciągle doskonalącym swoje umiejętności.
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. zo.o. prowadzi certyfikację na terenie Polski oraz poza granicami kraju, zgodnie z wymaganiami akredytacyjnymi dotyczącymi certyfikacji transgranicznej.
Procedura certyfikacyjna Systemów Zarządzania dzieli się na kilka, poniżej opisanych faz. Jest ona realizowana przez pracowników i audytorów Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. Do każdego procesu certyfikacji audytorzy wybierani są przez Kierownika Jednostki Certyfikującej Systemy Zarządzania odpowiednio do posiadanych kwalifikacji i kompetencji.
Przygotowanie do audytu służy zbadaniu celowości i możliwości przeprowadzenia certyfikacji u Klienta.
Na podstawie wypełnionego i przesłanego przez Klienta „Zapytania ofertowego” Jednostka Certyfikująca ocenia, czy posiada wszystkie konieczne informacje i czy są one wystarczające dla sformułowania oferty dla Klienta (ewentualne niejasności wyjaśniane są z Klientem). Warunki certyfikacji zawiera przesłana do Klienta oferta. Rozpoczęcie procesu certyfikacji następuje po przesłaniu przez Klienta zlecenia akceptującego ofertę.
Jednostka Certyfikująca zawiera z Klientem umowę na certyfikację systemu zarządzania, która określa prawa i obowiązki stron.
Zlecenie Klienta jest podstawą do rozpoczęcia fazy planowania i przeprowadzenia audytu.
Jednostka Certyfikująca, z odpowiednim wyprzedzeniem, informuje klienta o terminie każdego auditu (uzgodnionym z klientem) oraz składzie zespołu auditorskiego. Każdorazowo wyznaczany jest lider zespołu auditowego. Klient ma prawo zgłoszenia uzasadnionego sprzeciwu wobec wyznaczenia każdego konkretnego auditora lub eksperta technicznego.
Klient jest zobowiązany do umożliwienia auditorom wykonania wszystkich czynności niezbędnych dla przeprowadzenia auditów, w tym działań umożliwiających analizę dokumentacji i zapewnienia dostępu do wszystkich procesów i obszarów objętych certyfikacją. W systemie zarządzania bezpieczeństwem informacji w przypadku, gdy Klient uzna, że jakiekolwiek informacje nie mogą być udostępnione zespołowi auditującemu (np. zapisy SZBI czy informacje o projekcie lub efektywności zabezpieczeń ), ponieważ , zawierają informacje poufne lub wrażliwe , wskazuje je we wniosku