Certyfikat ISO 45001 to norma dotycząca zarządzania BHP
Nowa norma PN-EN ISO 45001:2018 -06 zastępuje standardy BS OHSAS 18001:2007 oraz PN- N 18001:2004, określające wymagania dla systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Norma ta pojawiła się w celu zapewnienia kompatybilności z nowymi wydaniami norm dotyczącymi systemu zarządzania jakością (PN-EN ISO 9001:2015-10) oraz środowiskowego (PN-EN ISO 14001:2015-09). Normy te posiadają jednolitą strukturę, zgodną ze standardem HLS (High Level Structure). Dzięki temu integracja systemów zarządzania jakością, środowiskowego oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w organizacjach staje łatwiejsza, ponieważ we wszystkich normach wydanych po 2013 roku obowiązuje taka sama struktura (numeracja rozdziałów oraz układ wymagań).
Norma PN-EN ISO 45001:2018-06 reguluje zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, stanowi podstawę do zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym oraz stanowi gwarancję bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy. Norma PN-EN ISO 45001:2018-06 umożliwia wprowadzanie skutecznych działań ochronnych, które przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Czynności te jednocześnie umożliwiają bezproblemowe prowadzenie działalności oraz pozwolają na podniesienie konkurencyjności organizacji, co pozytywnie wpłynie na jej wizerunek wśród klientów i pracowników.
Podstawową zasadą działania normy PN-ENISO 45001 :2018-06 jest cykl PDCA: Planuj – Wykonaj – Sprawdź – Działaj (ang. Plan – Do – Check – Act). Norma ISO 45001 pomaga Organizacji w osiągnięciu zamierzonych wyników w zakresie systemu zarządzania BHP poprzez wdrożoną politykę BHP i cele uwzględniające wymagania prawne oraz informacje o ryzyku BHP. Norma została opracowana z zamiarem stosowania jej w każdej organizacji, niezależnie od wielkości, profilu działalności, biorąc pod uwagę różne czynniki (geograficzne, kulturowe, społeczne). Celem ISO 45001 jest wspieranie i promowanie dobrych praktyk w dziedzinie BHP, przy zachowaniu równowagi z potrzebami ekonomicznymi.
Zasadnicze zmiany w stosunku do wcześniejszych standardów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy:
- uwzględnienie kontekstu organizacji w zarządzaniu BHP;
- uwzględnienie w planowaniu systemu zarządzania BHP ryzyk i szans odnoszących się zarówno do pracowników, innych stron zainteresowanych, jak i do samej organizacji (np. naruszenie reputacji, wpływ na ciągłość działania);
- zwiększenie roli przywództwa oraz znaczenia zarządzania BHP poprzez integrację z procesami biznesowymi (np. projektowania i rozwoju, zaopatrzenia, zasobów ludzkich, sprzedaży i marketingu);
- rozszerzenie wymagań dotyczących komunikacji;
- większy nacisk na planowanie zmian m.in. poprzez przegląd ich konsekwencji;
- partycypacja pracowników w odniesieniu do: mechanizmów ich konsultacji i uczestnictwa; identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka; działań mających na celu kontrolowanie zagrożeń i ryzyka; identyfikacje wymagań kompetencyjnych, potrzeb szkoleniowych, szkoleń i ich ewaluacji; określanie informacji, które muszą być zakomunikowane i jak należy to zrobić; określenie środków kontrolnych i ich efektywne wykorzystanie, badanie wypadków i niezgodności oraz określanie działań korygujących;
- włączenie pracowników w konsultacje dotyczące: określenia potrzeb i oczekiwań stron zainteresowanych; ustanowienia polityki BHP; przypisania organizacyjnych ról, obowiązków, zakresów odpowiedzialności i uprawnień; określenia sposobu spełniania wymogów prawnych i innych wymagań; określenia celów BHP; określenia stosowanych elementów nadzoru w stosunku do podwykonawców; ustalenia, co należy monitorować, mierzyć i oceniać; planowania, tworzenia, wdrażania i utrzymywania programów audytów, zapewnienia procesu ciągłego doskonalenia;
- uwzględnienie struktury (numeracja rozdziałów i układ wymagań) innych norm ISO, co jest ułatwieniem dla organizacji, która posiada więcej niż jeden system zarządzania.
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. jest akredytowaną jednostką certyfikującą systemy zarządzania w programie PN-EN ISO 45001:2018-06 i prowadzi procesy certyfikacji zgodnie z zakresem akredytacji dostępnym jest na stronie internetowej Polskiego Centrum Akredytacji pod numerem AC 177. Jeśli proces certyfikacji prowadzony jest poza zakresem akredytacji Klient jest o tym informowany a po zrealizowanym procesie otrzymuje certyfikat bez znaku PCA. Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. dąży do poszerzania swoich kompetencji i po zrealizowaniu procesu będącego poza zakresem akredytacji występuje z wnioskiem o poszerzenie zakresu. Wymiana certyfikatu u klienta następuje nie później niż w przeciągu 1 roku.