Czym jest norma PN – EN ISO 14001:2015-09?
Norma PN – EN ISO 14001:2015-09 to standard stosowany w zarządzaniu środowiskowym. Konkretnie jest to norma zarządzania środowiskowego.
Nie jest to rewizja czy aktualizacja, lecz odrębny standard. Oznacza to konieczność nowego spojrzenia przez firmy na stosowane dotychczas rozwiązania i praktyki pracy, po to by utrzymać zgodność organizacyjną oraz dostosować się do nowych wymagań. Celem wdrożenia systemu środowiskowego opartego na normie ISO 14001 jest ciągłe doskonalenie i poprawa efektów działalności środowiskowej oraz przygotowanie do reagowania w przypadku zagrożenia ekologicznego. Korzyści z wdrożonego i certyfikowanego systemu zarzadzania środowiskowego:
- Lepsze zarządzanie środowiskowe prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów i poboru energii
- Zwiększona efektywność pozwalająca obniżyć koszty prowadzenia działalności
- Rozwój możliwości biznesowych, dzięki potwierdzonej działalności zgodnie z normą
- Wypełnione zobowiązania prawne i większe zaufanie interesariuszy oraz klientów.
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. jest akredytowaną jednostką certyfikującą systemy zarządzania w programie PN-EN ISO 14001:2015-09 i prowadzi procesy certyfikacji zgodnie z zakresem akredytacji dostępnym jest na stronie internetowej Polskiego Centrum Akredytacji pod numerem AC 177. Jeśli proces certyfikacji prowadzony jest poza zakresem akredytacji Klient jest o tym informowany a po zrealizowanym procesie otrzymuje certyfikat bez znaku PCA. Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. dąży do poszerzania swoich kompetencji i po zrealizowaniu procesu będącego poza zakresem akredytacji występuje z wnioskiem o poszerzenie zakresu. Wymiana certyfikatu u klienta następuje nie później niż w przeciągu 1 roku.
:
PN-EN ISO 45001:2018-06
Celem i spodziewanymi rezultatami systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wdrożonego w firmie w oparciu o nową normę PN-EN ISO 45001:2018-06 jest:
- zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, kierowników, wykonawców lub gości; zapobieganie urazom związanym z pracą i chorobom pracowników;
- stworzenie lepszych, bezpieczniejszych warunków pracy;
- ochrona zdrowia i zapewnienie dobrego samopoczucia w pracy,
- umożliwienie firmie pro-aktywnego poprawiania skuteczności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oczekuje się, że norma PN-EN ISO 45001:2018-06 – uznawana przez niektórych za „krok milowy”- radykalnie poprawi parametry w tym zakresie.
Korzyści wynikające z wdrożenia i certyfikacji w firmie normy ISO 45001
Budowanie i rozwój w firmie systemu zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w oparciu o normę ISO 45001 może przynieść ze sobą konkretne i wielorakie korzyści. Należą do nich:
- zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy dla pracowników i odwiedzających
- doprowadzenie do poważnych zmian w praktykach w miejscu pracy;
zmniejszenie liczby wypadków - zwiększenie produktywności poprzez poprawę warunków pracy oraz zagwarantowanie przejrzystości i budowanie zaufania
- wzmocnienie zaangażowania kierownictwa w zwiększanie wydajności systemu zarządzania BHP
- zwiększenie wydajności poprzez zmniejszenie absencji i rotacji pracowników,
zapewnienie skutecznego zarządzania ryzykiem poprzez zwiększenie udziału pracowników w tworzenie, wdrażanie i utrzymywanie systemu zarządzania BHP - stała poprawa efektywności w zakresie BHP
- oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów ubezpieczenia i poprawy morale pracowników
- zwiększenie bezpieczeństwa związanego z prawidłowym spełnianiem wymagań prawnych i innych z zakresu BHP, uporządkowanie odpowiedzialności i dokumentowania działań w tym zakresie
- budowanie marki firmy jako „bezpiecznego miejsca pracy”
- zwiększenie prawdopodobieństwa realizacji strategicznych celów firmy.
Jakie korzyści można osiągnąć z certyfikacji standardu ISO 45001?
Norma umożliwia opracowanie kompleksowej polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzącej do bezpiecznego środowiska pracy, eliminacji czynników uciążliwych dla zdrowia oraz tych, które mogą powodować wypadki i absencję wywołaną problemami związanymi z wykonywaną pracą.
Wprowadzenie standardu umożliwia utrzymanie reputacji i dobrego imienia organizacji. Miejsce będzie określane, jako bezpieczne do pracy. Zmniejszy się liczba wypadków, a tym samym i koszty, które były ich następstwem. Organizacja będzie mogła płynnie pracować, bez przestojów i utraconych korzyści majątkowych.
To jednak nie wszystko. Mniej zagrożeń, mniej wypadków to niższe koszty składek ubezpieczeniowych. Standard ISO 45001 prowadzi do osiągnięcia bezpieczeństwa na poziomie odpowiadającym międzynarodowym standardom bezpieczeństwa. Pracownicy czując prestiż miejsca, chętniej będą wykonywać swoje obowiązki, ograniczając swoją absencję, a rotacja będzie się stopniowo zmniejszać.
Zwiększ zaufanie do firmy poprzez wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP)
Standard ISO 45001 stosuje koncepcję High Level Structure, która jest zastosowana w innych standardach dotyczących systemów zarządzania ISO (chociażby ISO 9001, dotyczącego jakości czy ISO 14001, dotyczącego środowiska). Dlatego też wdrożenie i certyfikacja ISO 45001 wewnątrz organizacji jest potwierdzeniem dążenia do poprawy bezpieczeństwa pracy. Zarówno pracownicy, jak i kontrahenci docenią tę zmianę na lepsze.
Udowodnij, że szanujesz przepisy prawa i standardy bezpieczeństwa
Celem normy ISO 45001, jest wskazanie, że za bezpieczeństwo pracy odpowiedzialni są wszyscy, którzy pracują wewnątrz organizacji, a przede wszystkim kadra kierownicza. Wdrożenie standardu nie prowadzi wyłącznie do uzyskania pozycji lidera bezpieczeństwa, ale i do zorganizowania miejsca spełniającego przepisy prawa. System zarządzania i bezpieczeństwa higieną pracy (BHP) przyczynia się do efektywnego prowadzenia organizacji, a także spełnienia wymogów cywilno-prawnych, które funkcjonują w wielu krajach.
Zredukuj liczbę nieszczęśliwych wypadków, prowadząc do poprawy bezpieczeństwa i niższych składek ubezpieczeniowych
Redukcja liczby wypadków czy przestojów w firmie, które są spowodowane brakiem wiedzy odnośnie bezpieczeństwa higieny pracy, może prowadzić do pozytywnych skutków. Poza oczywistymi, związanymi z dotrzymanymi kontraktami, warto wspomnieć o tych ważniejszych – redukcji wysokości składek ubezpieczeniowych, zmniejszaniu się kosztów wypłaty świadczeń pielęgnacyjnych lub odszkodowania oraz kar z racji powództwa cywilnego.
Reasumując norma ISO 45001
Wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy należy do strategicznych decyzji firmy, która może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, poprzez zapewnienie ludziom bezpieczniejszych i zdrowszych miejsc pracy przy jednoczesnym zwiększeniu własnych zysków.
Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. jest akredytowaną jednostką certyfikującą systemy zarządzania w programie PN-EN ISO 45001:2018-06 i prowadzi procesy certyfikacji zgodnie z zakresem akredytacji dostępnym jest na stronie internetowej Polskiego Centrum Akredytacji pod numerem AC 177. Jeśli proces certyfikacji prowadzony jest poza zakresem akredytacji Klient jest o tym informowany a po zrealizowanym procesie otrzymuje certyfikat bez znaku PCA. Pomorskie Centrum Certyfikacji Sp. z o.o. dąży do poszerzania swoich kompetencji i po zrealizowaniu procesu będącego poza zakresem akredytacji występuje z wnioskiem o poszerzenie zakresu. Wymiana certyfikatu u klienta następuje nie później niż w przeciągu 1 roku.